مجله راویک

اهمیت رتبه الکسا؛ آیا رتبه الکسای شما مهم است؟

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
نام وبسایت الکسا و مهمتر از آن عنوان رتبه الکسا نامی آشنا برای وبمسترها و به خصوص وبسترهای ایرانی است. اما واقعاً چقدر باید به آن اهمیت داد رتبه پایین آن چه ارتباطی با سئو (SEO) سایت شما دارد؟ چگونه میتوان رتبه الکسا را در زمان کوتاهی بهبود بخشید؟ آیا کم کردن رتبه الکسا به هر قیمتی کار درستی است؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا پاسخ این سوالها را با هم مرور کنیم.

 

الکسا یکی از از زیرمجموعه‌های شرکت نام‌آشنای آمازون است که به صورت تخصصی به جمع آوری اطلاعات و رتبه بندی سایتها در فضای وب میپردازد. الکسا برای رتبه‌بندی از معیارها و الگوریتمهای پیچیده‌ای استفاده میکند که میتوانند میزان بازدید، تعداد صفحات مرور شده، زمان صرف شده روی وبسایت و مواردی از این قبیل را برای هر وبسایت تخمین بزنند. توجه داشته باشید که کار این الگوریتمها صرفاً تخمین موارد فوق است.

میتوان گفت بنا بر یک اشتباه رایج در ایران رتبه بندی الکسا پس از گوگل رنک معمولا مهمترین فاکتور برای ارزیابی و یا بعضاً ارزشگزاری وبسایت‌ها در نظر گرفته میشود و صاحبین وب سایتها معمولا دغدغه بهبود بخشیدن رتبه الکسا خود را دارند و حاضرند برای آن قیمت های بالایی را نیز هزینه کنند. اما چند دلیل مهم وجود دارد که این رتبه بندی ملاک چندان مهمی هم نیست. 

اما پیش از آن که به این مطلب برسیم بگذارید به این سوال پاسخ دهیم که آیا رتبه الکسا بر روی سئو (SEO) سایت تاثیر دارد یا خیر؟

پاسخ این سوال منفی است،رتبه الکسا سایت شما بر روی SEO سایت شما کوچکترین تاثیری ندارد ولی عکس آن صادق است. یعنی اگر سایت شما از سئو (SEO) خوبی بهره میبرد احتمال اینکه رتبه الکسا شما نیز بهبود پیدا کند بسیار زیاد است. و نکته دیگر آنکه اگر به روشهای غیرمتعارف و مصنوعی سعی در بالا بردن رتبه الکسا خود داشته باشید احتمال زیادی وجود دارد تا SEO شما صدمات سنگینی را متحمل شود.

اما این روشهای بالا بردن رتبه الکسا چیستند ؟ این روشها دقیقاً همان مواردی هستند که به اعتبار آنها رتبه الکسا فاکتور آنقدر مهمی برای سایت شما نیست. 

تبلیغات CPC: تبلیغات CPC یا پرداخت به ازای کلیک از مواردی است که میتواند به بهبود رتبه الکسا شما کمک کند. بسیاری از کارگزاران تبلیغات اینترنتی در ازای دریافت پول این کار را برای شما انجام میدهند و باعث میشوند تا سیل بزرگی از مخاطبین به سایت شما وارد شوند. اما اینکه این مخاطبین چه میزان مخاطب واقعی شما باشند و قصه های بعدی بحثی جداست ولی همینقدر بدانید که با متوقف کردن این تبلیغات رتبه الکسا شما نیز به مرور به جایگاه واقعی خود باز خواهد گشت.

ریدایرکت (Redirect): یک روش خطرناک و غیراصولی ریدایرکت کردن مخاطب به سایت شماست یعنی مخاطبی که وارد سایت دیگری شده بدون اینکه خواسته باشد به وبسایتی که میخواهد رتبه الکسا خود را بالا ببرد وارد شود. این روش هرچند در مقاطعی میتواند باعث بالا بردن رتبه شما در الکسا شود اما میتواند صدمات جدی به سئو شما و شناخته شدن شما به عنوان یک متقلب توسط گوگل بیانجامد.

خرید از الکسا (Alexa): شاید اگر اصرار بر بهتر نمودن رتبه الکسا خود داشته باشید بهترین راه استفاده از سرویس پولی الکسا است. با خرید این سرویس کدی در اختیار شما قرار میگیرد که با قرار دادن آن در منابع وبسایتتان به الکسا این دسترسی را میدهید تا به شکلی دقیقتر به به بررسی وبسایت شما بپردازد. این روند باعث میشود تا آمارهای تخمینی و تقریبی که پیشتر به آنها اشاره کردیم تبدیل به آمارهای تحقیقی و دقیق شوند. این فرآیند معمولا باعث بهتر شدن رتبه شما در الکسا نیز خواهد شد.

روشهای فوق 3 روش مهمتری هستند که معمولا برای بالا بردن دفعی رتبه الکسا به کار میروند. اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید که پس الکسا و رتبه بندی معروفش به چه کاری می آید؟ پاسخ اینجاست که الکسا با توجه به الگوریتمهای پیشرفته خود میتواند برای بررسی در تحقیق در حوزه وب به وبمسترها و فعالین و علاقمندان کمک کند. هرچند اگر بخواهید لذت واقعی استفاده از منابع و اطلاعات الکسا را بچشید باید ماهانه مبلغی را به آنها پرداخت کنید.

نکته نهایی آنکه برای رشد منطقی و دائمی رتبا الکسا و رنک گوگل خود بهترین راه شناخته شده تولید محتوا است. تولید محتوای یونیک و با کیفیت از محتوا متنی گرفته تا تصویری و صوتی و به طور کلی هر آنچه که برای مخاطب انسانی ارزشمند است باعث رشد شما خواهد شد. 

ما در گروه تولید محتوا راویک آمادگی داریم تا برای این مهم و تا رسیدن به مقصد در کنار شما باشیم.